آموزش دومینو

آموزش دومینو

سرگرمی

دومینو بازی‌ای است که با مهره‌های مستطیل شکل دومینو بازی می‌شود. در این مقاله شما را با قوانین و انواع متفاوت این بازی آشنا می سازیم.

مجموعه‌ی تکه‌های دومینو یک ست دومینو را می‌سازند که اغلب به آن پک می‌گویند. مجموعه‌ی مهره‌های دومینو برای اروپاییان 28 مهره بوده است که در محاوره به آن‌ها استخوان، کارت، کاشی، بلیط یا سنگ می‌گفتند.  هر دومینو یک‌مهره‌ی مستطیل شکل خط‌دار است که خط بخش رویی مهره را به دو مربع تقسیم می‌کند. هر یک از این مربع‌ها با تعدادی نقطه مشخص‌شده و یا خالی می‌باشد. پشت مهره‌ها یکسان نیستند، ممکن است برخی مهره‌ها طرح داشته و یا خالی باشند. دومینو یک وسیله‌ی عمومی بازی است که شبیه به بازی‌های کارتی یا بازی‌های با تاس است. با هر سری از مجموعه‌ی دومینو می‌توان بازی‌های مختلفی انجام داد.

 هره‌های دومینو سبک اروپایی از قدیم از استخوان‌هایی مانند عاج فیل یا چوب جنگلی تیره مانند آبنوس ساخته می‌شدند. مهره‌های دومینو ممکن است از عناصر طبیعی متفاوتی ساخته شوند مانند سنگ، چوب‌های جنگلی دیگر ( چوب بلوط یا سرو )، خاک رس و حتی شیشه‌ی مات یا کریستال. این مهره‌ها ظاهری جدیدتر داشته و اغلب وزن بیشترشان سبب می‌شود بیشتر به آن‌ها توجه شود، اما مواد استفاده‌شده در ساخت آن‌ها سبب می‌شود این مهره‌ها از مهره‌های ساخته‌شده از پلیمر گران‌تر باشند.

بیشتر مهره‌های مدرن تجاری دومینو از مواد مصنوعی ساخته می‌شوند.در این مهره‌ها اغلب برای هر امتیاز از رنگی جداگانه استفاده می‌شود تا پیدا کردن آن در پایان بازی راحت‌تر باشد. ( مثلاً یک نقطه مشکی، دونقطه سبز، سه‌نقطه قرمز ... )

مهره‌ها اغلب با توجه به مقادیر رویشان نام‌گذاری می‌شوند. مهره‌هایی که دارای مقادیر مشابه هستند جفت و مهره‌های متفاوت تک نامیده می‌شوند.

قدیمی‌ترین مطلب تأییدشده درباره‌ی دومینو در چین مربوط به کتاب " حوادث رخ‌داده در ووهان ( پایتخت هانگژو ) " است که نوشته‌ی یوآن داینستی است. او مهره‌های دومینو را مانند تاس بازی در لیست مواردی گذاشته است که دست‌فروشان می‌فروخته‌اند.

قرن‌ها انواع مختلفی از مجموعه مهره‌های دومینو در بخش‌های مختلف جهان برای بازی دومینو استفاده می‌شد.

دومینوی چینی طولانی‌تر از بازی دومینوی اروپایی است. در اوایل قرن 18 دومینو به اروپا راه یافت و در ابتدا در ایتالیا ظاهر شد. بازی از فرهنگ چینی به فرهنگ اروپایی تغییراتی یافت. دومینوی اروپایی دارای هفت مهره‌ی بیشتر است که شش مورد از آن‌ها در یک سمت مقادیری را نشان می‌دهند که نتیجه‌ی پرتاب ‌مهره است و سمت نیمه‌ی دیگر آن خالی است و مهره‌ی هفتم نشان‌دهنده‌ی ترکیب 0-0 می‌باشد.

با عضویت در خبرنامه سایت، جدیدترین مقالات ما را در ایمیل خود دریافت نمایید.