تغییرات آب و هوایی بیماری های پوستی را نمایان می کند.

تغییرات آب و هوایی بیماری های پوستی را نمایان می کند.

سبک زندگی

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد تغییرات آب و هوا سبب بروز بیماری‌های نادر پوستی در مناطقی شده است که قبلا عاری از این بیماری‌ها بوده‌اند و این مسئله بسیار نگران‌کننده است. گرمای جهانی طول عمر و ماندگاری بسیاری از ویروس‌ها، قارچ‌ها، انگل‌ها و باکتری‌ها را در مناطقی که قبلا زیستگاه این میکروارگانیسم‌ها نبوده‌اند، افزایش می‌دهد.

به عنوان نمونه، بیماری لایم که از کنه منتقل می‌شود، از 10 هزار مورد ابتلا در سال 1995 میلادی، به 30 هزار مورد در سال 2013 میلادی افزایش یافته است. در کانادا کنه‌های ناقل بیماری لایم در حال گسترش است و این موضوع برای متخصصان بهداشت کاملا دور از انتظار است.

گسترش بیماری تب دره (Valley Fever) در جنوب غربی آمریکا نیز یکی از موارد نادر به شمار می‌رود. ویروس‌هایی نظیر دانگ، چیکونگونیا و زیکا از پشه‌هایی منتقل شدند که زیستگاه آنان آفریقا و آسیا بود، ولی اکنون گسترش این بیماری‌ها به شمال آمریکا رسیده است و ماندگاری پشه‌های ناقل در این مناطق رو به افزایش است. گسترش بیماری‌هایی که قبلا در مناطق گرمسیری وجود داشتند و اکنون در آمریکای شمالی دیده می‌شوند، نگرانی متخصصان بهداشت را به همراه دارد.

بر اساس گزارش آکادمی Dermatology در آمریکا، 17 مورد از گرم‌ترین سال‌های ثبت شده در تاریخ بشر، در 18 سال گذشته بوده است و دلیل عمده آن احتراق سوخت‌های فسیلی و تخریب جنگل‌های انبوه است.

افزایش دمای آب دریاها و اقیانوس‌ها نیز سبب افزایش گونه‌هایی مانند عروس دریایی و ناوچه پرتقالی شده است که در امتداد خط ساحلی شنا می‌کنند و باعث انتقال بیماری‌های پوستی نادر می‌شوند. افزایش گونه‌ای صدف در خلیج مکزیک به دلیل افزایش دمای هوا، از دیگر آثار زیانبار تغییرات آب و هواست. افزایش بارش و سیل که ناشی از گرمای جهانی است، باعث شیوع بیماری‌های خطرناکی شده است.

سرطان پوست یکی دیگر از پیامدهای گرمای جهانی است، به طوری که افزایش دو درجه دما در هر سال، افزایش 10 درصدی موارد ابتلا به سرطان پوست را در همان سال به دنبال دارد.

با توجه به افزایش گرمای جهانی، جامعه پزشکی باید شاهد مواردی باشد که تا پیش از این به این شکل وجود نداشت و این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

با عضویت در خبرنامه سایت، جدیدترین مقالات ما را در ایمیل خود دریافت نمایید.