18
دوشنبه, دسامبر
123 مطلب جدید

ایده جالب یک هکر جوان برای ساخت پسورد پیچیده و در عین حال آسان برای حفظ کردن

ایده جالب یک هکر جوان برای ساخت پسورد پیچید

امنیت
ابزارها

گذرواژه، رمز یا کلمه عبور و یا همان پسورد، به زبان تعریف، یک کلمه عبارت یا حتی جمله و به طور خلاصه رشته‌ای از کاراکترها است که برای احراز هویت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد آن زمانی است که یک سامانه، محتوی اطلاعات حفاظت شده و شخصی مرتبط دسته‌ای از کاربران بوده و نیاز دارد تا هر شخص مدعی برای دسترسی به اطلاعات یک حساب کاربری معین را احراز هویت کند. در این وضعیت، کاربر برای اثبات اصالت خود پسورد قوی توافق شده از قبل را به سیستم داده و در صورت تایید شدن آن، می‌تواند به اطلاعات شخصی‌اش دسترسی پیدا کند. گفتنی است رمز عبور، اغلب در سامانه‌های رایانه‌ای و دستگاه‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، چون کاربرد اصلی و اساسی آن‌ها پردازش و ذخیره “اطلاعات” است.

ویژگی‌های یک پسورد قوی چیست؟

موارد زیر را برای ساخت یک پسورد قوی به خاطر بسپارید:

  1. حفظ کردن یک پسورد قوی نباید لزوما سخت باشد، بلکه باید به خاطر آوردن آن برای صاحب گذرواژه آسان و حدس زدن آن برای دیگران دشوار باشد.
  2. از مهمترین ویژگی‌های پسورد قوی ، طولانی و زیاد بودن تعداد کارکترهای تشکیل دهنده آن است. اهمیت این موضوع در جلوگیری از هک شدن هم توسط ربات و هم به طور مستقیم توسط یک فرد دیگر است، به این معنی که پیدا کردن آن با آزمون و خطا برای ربات بسیار مشکل شده و همچنین هنگام تایپ کردن شما، به خاطر سپاری تک تک حروف وارد شده توسط اطرافیان سخت‌تر خواهد شد.
  3. یک پسورد قوی معمولا متشکل از تعدادی کلمه کاملا بی معنی است، چون در صورت تعیین رمز عبور با استفاده از دسته‌ای از کلمات معنی‌دار، پیدا کردن آن به کمک دیکشنری واژه‌ها آسان می‌شود.
  4. استفاده از انواع مختلف کاراکترها شدیدا در ساخت یک پسورد قوی توصیه می‌شود، به این معنی که حروف بزرگ، حروف کوچک، سمبل‌ها و علامت‌های خاص و همچنین اعداد همه در آن یافت شوند.
  5. باید از قرار دادن اعداد قابل دسترس برای دیگران به عنوان رمز عبور شدیدا خودداری کرد. به عنوان نمونه‌هایی از این اعداد می‌توان به شماره پرسنلی، کد ملی، تاریخ تولد و… اشاره کرد.
  6. حتی‌الامکان برای ساخت پسورد قوی از ترکیب حروف با فاصله زیاد از یکدیگر در صفحه کلید استفاده شده و ترکیب چند کلید متوالی قرار گرفته در کنار یکدیگر به عنوان پسورد انتخاب نشود.
با عضویت در خبرنامه سایت، جدیدترین مقالات ما را در ایمیل خود دریافت نمایید.