جستجوی حیات مریخی در دیگ های یخی قدیمی سیاره سرخ

جستجوی حیات مریخی در دیگ های یخی قدیمی سیاره سرخ

فضا
ابزارها

ما انتظار نداریم که روی مریخ به موجودات پیشرفته‌ای همچون موش برخورد کنیم. با این حال حیات مریخی می‌تواند به شکل میکروبی بر روی آن وجود داشته باشد.

پروژه‌هایی در دست اقدام است (همچون ExoLance) تا با رفتن به زیر سطح مریخ، در آنجا به دنبال حیات باشند. اما محققان دانشگاه تگزاس، مکان دیگری که برای یافتن حیات بسیار امیدوارکننده است را پیشنهاد داده‌اند: ساختار عجیبی که می‌تواند باقی‌مانده یک “دیگ یخی” باشد و مکان مناسبی از نظر گرما و مواد شیمیایی غنی بوده و همچنین محیط دوستانه‌ای برای میزبانی حیات است.

این گودال قیف‌مانند داخل دهانه‌ای در حوضه Hellas قرار گرفته است. تصور می‌شود که در این محل در زمان‌های گذشته دریاچه عظیمی وجود داشته است و امروزه نیز فعال بودن آن از نظر آتشفشانی و همچنین یخی، آن را به محل مناسبی برای شکل‌گیری حیات میکروبی تبدیل می‌کند.

این محل مشابه مکان‌هایی در روی زمین است که به آنها دیگ‌های یخی گفته می‌شود. علت این نامگذاری فوران‌های آتشفشانی از زیر سطوحی است که با لایه‌هایی از یخ پوشیده شده‌اند. این عوارض سطحی بر روی مریخ شکل‌های عجیبی دارند که مشابه چشم یک گاو به نظر می‌رسند.

برای اینکه مشخص شود عارضه Hellas و یک مورد دیگر به نام Galaxias Fossae واقعا دیگ یخی هستند یا فقط از برخورد سیارک شکل گرفته‌اند، این گروه با استفاده از تصاویر استروسکوپیک به بررسی سه‌بعدی ارتفاع این دو محل پرداخت. نتیجه کار ساختار کاملا قیفی‌شکل این عوارض بود.

با عضویت در خبرنامه سایت، جدیدترین مقالات ما را در ایمیل خود دریافت نمایید.