اولین دوربین حرفه‌ای با کاربری ساده ساخته شد

وبلاگ مطالب

محققان لابراتوار تحقیقاتی بل در آمریکا برای اولین‌بار با ترکیب فناوری تصویربرداری با کیفیت SLR و دوربین‌های ساده دیجیتال موفق به تولید اولین دوربین چند لنزی جهان شدند.دوربین‌های DSLR یا دوربین تک لنز انعکاسی با تمام کیفیت و محبوبیتی که دارند بنا به دلایلی مثل قیمت بالا، حجم و وزن زیاد و از همه مهمتر کارایی دشوار هیچ وقت بین کاربران معمولی به محبوبیت نرسیده‌اند.

 بیشتر کاربران، استفاده از دوربین‌های دیجیتال معمولی تلفن‌همراه را به منظور کارایی آسان همواره ترجیح می‌دهند، اما کیفیت دوربین دیجیتال کامپکت یا دوربین بهترین تلفن‌همراه نیز از نظر کیفیت به هیچ عنوان با دوربین DSLR برابر نیست.

محققان لابراتوار بل پس از پنج سال مطالعه و آزمایش موفق به تولید اولین دوربین دیجیتال کامپکت چند لنزه شدند که از نظر کیفیت عکاسی مشابه فناوری DSLR و از نظر راحتی در استفاده مشابه دوربین‌های تلفن همراه است.

دوربین دیجیتال مولتی لنز دارای مجموعه‌ای از لنزهای ارزان و پلاستیکی است که توسط موتورهای کوچک کنترل می‌شوند. مجموعه لنزهای این دوربین به کمک سیستم عامل استاندارد اندروید و چند الگوریتم هوشمندسازی کنترل می‌شود.

استفاده از فناوری شگفت‌انگیز دوربین مولتی لنز تاثیر مستقیمی بر کیفیت عکس‌های خروجی از دوربین داشته است، به‌طوریکه حتی کاربران حرفه‌ای نیز تفاوتی بین عکس‌های این دوربین در مقایسه با پیشرفته‌ترین دوربین‌های DSLR پیدا نکرده‌اند.

مخترع اولین دوربین دیجیتال مولتی لنز در مورد مشکلات موجود در ساخت این دوربین عنوان کرد: پس از سالها تجربه در استفاده از انواع دوربین دیجیتال از مرحله ظهور متوجه شدم که بسیاری از عکاسان حرفه‌ای به نوعی به علت دست‌وپاگیر بودن دوربین‌های DSLR به سمت دوربین‌های دیجیتال معمولی سوق پیدا کرده‌ اند.

وی در ادامه افزود: پس از مطالعات بسیار در زمینه تصویرسازی دیجیتال و مهندسی الکترونیک دریافتیم که متاسفانه متخصصان اپتیک اطلاعات کاملی از فناوری تصویرسازی دیجیتال ندارند و همچنین متخصصان الکترونیک نیز از فناوری لنز و اپتیک بی‌اطلاع هستند.

این مخترع با مطالعه بسیار به خلاء موجود در فناوری اپتیک و تصویرسازی دیجیتال پی برد و سرانجام موفق به تولید فناوری دوربین چندلنزه با کیفیت تصویربرداری مشابه DSLR و کارایی آسان مشابه دوربین دیجتیال تلفن‌همراه شد.